The Poe Film Festival is not currently accepting pitches or scripts other than through the contest format.

Judges’ Selection Best of Fest: The Contract Musical, directed by Chris Cole (PA)
Audience Selection Best of Fest: The Issue with Elvis, directed by Charlotte Wincott; Vivien’s Picture, directed by Eric Kosonen; Eternal Immurement, directed by Joseph Pascaretti
Best Original Film: The Issue with Elvis, directed by Charlotte Wincott (DC)
Best Adapted Film: Evermore Nevermore, directed by Amber Ray Snyder (IL)
Best Original Short Film: The Contract Musical, directed by Chris Cole (PA)
Best Documentary Film: Lessons, directed by Jude Kalman (Australia)
Best Animated Film: The Wake-Up Call, directed by James Kahn (CA)
Best Quarantine Film: Bandwidth, directed by Pat Battistini and Robert Francke (CA)
Best College Film: A Lonely Conversation, directed by Harrison Dove-GreenRegent University, Virginia Beach, VA

2020 Director’s Award: Dave Matthews, founder of the Dave Matthews Bandand Charlottesville area philanthropist
Best Feature Screenplay: A Love Story by John Hancock
Best Short Screenplay: The Ready Heart by Caroline Rovello
Best Festival Script: Classified by Eric PaceFestival

Director’s Favorites: The Wake-Up Call by James Kahn; Welcome to Forever by John Gray; A New York Story by Paul Schwartz

Congratulations to our 2021 Burning Love Screenplay Contest Finalists:

Feature Screenplays

A Love Story by John Hancock

A New York Story by Paul Schwartz

Taking Mona by Matthew Walsh

Short Screenplays

Sleep Baby Sleep by Kim Turner

The Ready Heart by Caroline Rovello

Veil by Peter Hardy

Teleplays

Classified by Eric Pace

Strigoi by Adam Lapallo

The Great American Scream Machine by Jordan Berger

Congratulations to our Burning Love Semifinalists:

42B by Patrick Gamble

A Love Story by John Hancock

A New York Story by Paul Schwartz

Apache by Rob Lancey

Bag of P by Mark Levitt

Cara’s Cookies by Cynthia M. Uhrich

Charade of a Fly by M.C. Bavenci

Classified by Eric Pace

Code Juden by Rosalyn Rosen

Face Painters by Giovanni Sanseviero

Hunk of Burning Love by Jenna Cornell and Craig Knitt

Jules & Binoculars by Matthew J. Kaplan

Keychains by Mehran Jafari

One Man Army by Lawrence Whitener

Shakespeare’s Roadshow by Richard Bruce Stirling

Sleep Baby Sleep by Kim Turner

Strigoi by Adam Lapallo

Taking Mona by Matthew Walsh

The Bad Poet by Michael Clifton

The Great American Scream Machine by Jordan Berger

The Ready Heart by Caroline Rovello

The Taste of Violet by Molly Franklin

Veil by Peter Hardy

Yesterday Never Ended by Bryan Huynh

Youth & Age Flower by András Attila Farkas

Finalists to be announced by October 1!

Congratulations to our amazing 2021 Official Selection filmmakers:

A Lonely Conversation by Harrison Dove-Green

A New York Story by Paul Schwartz

Alone by Lyf Stolte

Bandwidth by Pat Battistini and Robert Francke

Classified by Eric Pace

Distance by Michael Lawlor

Eternal Immurement by Joseph Pascaretti

Evermore Nevermore by Amber Ray Snyder

Evil Cat by T.E. Yates

Le Cri by Charlotte Chouisnard, Ninon Dodemant, Baptiste LeClerc,

Soléne Michel, Justine Parasote, and Anouk Segura-Diaz

Lessons by Jude Kalman

Morning on the Wissahiccon by Bob Finkelstein

Sacred Vow by Ramona Leigh Taylor

Stigma by Daniel Ahmakov

Stray by Wanjiru Njendu

Strigoi by Adam Lapallo

Tell Me You Still Love Me by Rui Ting Ji

The Contract Musical by Chris Cole

The Corruption of Divine Providence by Jeremy Torrie

The Day I Had to Grow Up by Stefano Da Fre and Laura Pellegrini

The Great American Scream Machine by Jordan Berger

The Issue with Elvis by Charlotte Wincott

The Legacy Sessions by William D. Ashton

The Masque of the Red Death by Deb Ethier

The Wake-Up Call by James Kahn

Vivien’s Picture by Eric Kosonen

Welcome to Forever by John Gray

You’re It by Herb Cremer and Joe Cremer

You Will See Me Again by Anthony Faust

These filmmakers will compete for top honors in six categories: Best Quarantine Film, Best Animation, Best Documentary, Best Adapted Film, Best Original Film, and Best Original Short Film.

Our 2020 Official Selection Films:

44 Scarves of Liza Minnelli by Russell Brown
Boundary by Anthony Faust
The Creepy Line by M.A. Taylor
A Date with Mister Mappleton by Gabriel Akpo-Allavo
Dystopian Snow Globe by Charlotte Wincott
Fire Underground by Nick Crockett
Forgotten by Herb Cremer & Joe Cremer
Heartsick by Stewart Schill
Kibbler by Adlih Torres
Lady Usher by George Adams
Leora by Tonia Kempler
Living with the Dead by Keith Stoute
Maestro by iLLOG!C
Masque of the Red Death by Don Tepper
Melted by Nikki Chapman
Note for Note by Olivia Santos
The Reckoning of Darkness by Christopher Kulikowski
Secondhand by Will Mayo and Ian Scott McGregor
Seven Seconds by David Bertoni
Skywatch by Colin Levy
Tell-Tale Heart by Jack Lawrence
The Priest by Michael Vukadinovich
To Be Free by Scott P. Yates
The Yellow Wallpaper by Kevin Pontuti

And there’s more-

Our Burning Love Screenplay Contest winners will be selected during the festival as well.  Stay tuned for more news!

Poe Film Festival is a hell of a fest and weekend.   

— Paul von Stoetzel, director (MN), The Conqueror Worm, 

2019 winner for Best Adapted Film